Zrak | Nudokki.sk

 
 
 

+421 919 413 112  (PO-PIA  9.00 - 17.00)

 
 

logo doprava zdarma Doprava zadarmo na celom SR

 
 
 
 
 
Zvoľte si niektorú z kategórií.
 
 

Zrak si treba chrániť

Hovorí sa, že zrak máme len jeden. Preto si treba dať veľký pozor na to, aby sme si ho udržali v poriadku čo možno najdlhšie. Ako sa starať o zrak by nám najlepšie povedal oftalmológ, za ktorým chodíme s nepríjemnosťami, ktoré trápia naše oči.

 

Ako si ho chrániť?

Sú však možnosti, ktoré by sme mali zobrať do úvahy, aby naše videnie zostal v poriadku. Zraku prospieva zdravá strava a dostatočný prísun ovocia, zeleniny a vlákniny. Aj skloňovaný luteín obsiahnutý v niektorých špecifických potravinách na zrak pôsobí priaznivo. Naopak, nepriaznivé účinky na videnie číhajú za častým pozeraním sa do počítača, preťažovaním očí, čítaním v nedostatočne osvetlenom prostredí a podobne. Známy je aj syndróm suchého oka, kedy je naše videnie oslabené nedostatkom sĺz. Dlhodobé pozeranie sa do obrazoviek spôsobuje, že náš zrak je zaťažený. Jednoducho povedané, v čase, keď sa sústreďujeme na prácu na počítači, zabúdame mrkať. Tento mikropohyb chráni náš zrak a zvlhčuje oči.

 

Treba ho chrániť aj pred slnkom

Netreba zabúdať ani na to, že videnie je nevyhnutné chrániť aj pred slnkom a poveternostnými vplyvmi. Ak cítite, že je vonku svetla veľa, je na mieste vytiahnuť slnečné okuliare. Nosenie slnečných okuliarov je okrem praktickej funkcie chránenia zraku aj módnou záležitosťou, takže ak si vyberiete ten správny rám a sklá, ktoré vaše oči dostatočne chránia, pre svoj zrak urobíte veľa a doplníte svoj outfit o štýlové slnečné okuliare.

 

Problémy so zrakom treba riešiť

Ak už cítite, že vaše videnie nie je v poriadku, treba sa zveriť do rúk odborníkov. Oftalmologické vyšetrenie zraku zistí, o aký problém ide. Veľmi často ide o nutnosť nosiť okuliare. V prípade krátkozrakosti či ďalekozrakosti sa nevyhnete korekcii zraku okuliarmi. Od lekára získate informáciu o veľkosti dioptrie, s ktorou vám optik ponúkne možnosti dioptrických okuliarov. Zrak je možné korigovať aj pomocou šošoviek, ktoré plnia podobnú funkciu. Vyhnete sa však noseniu okuliarov. Ďalšou možnosťou, ktorá je však využiteľná až po konzultácii s lekárom je možnosť laserovej operácie. V súčasnosti je možné zrak udržiavať v dobrom stave, prípadne ho vylepšovať pomocou rôznych metód tak, aby bol každému, kto to potrebuje ponúknutý komfort v podobe správneho videnia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia